Rozwój medycznych innowacji w Polsce

Najbardziej aktywne innowacyjne przedsiębiorstwa i start-upy nie działają jedynie w branży produkcyjnej i usługowej. Choć są to sektory polskiej gospodarki, które bardzo aktywnie się rozwijają i inwestują w innowacyjne rozwiązania, ostatnie lata przyniosły ogrom innowacji także w sektorze medycznym.

Pandemia koronawirusa, która na ponad dwa lata sparaliżowała cały świat, zweryfikowała także polski system świadczenia usług medycznych i jak bardzo potrzebne są w nim zmiany w zakresie modernizacji oraz cyfryzacji. Teleporady, internetowa rejestracja czy system wystawiania recept to tylko niektóre z usług, które w okresie największej liczby zakażeń stały się dla nas niezbędne.
Dodatkowym czynnikiem jest szybkie starzenie się polskiego społeczeństwa, które również obnaża coraz większe potrzeby pacjentów, a co za tym idzie potrzebę wprowadzania innowacji w polskim sektorze medycznym.

Jak się jednak okazuje, mimo niskiego poziomu implementacji innowacyjnych rozwiązań w publicznym systemie świadczenia usług medycznych, w Polsce nie brakuje medycznych start-upów. Start-up to według definicji Polskiego Funduszu Rozwoju, młode przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja poszukująca modelu biznesowego, który zapewniłby jej zyskowny rozwój. Jak się okazuje polskie start-upy medyczne nie tylko opracowują innowacyjne rozwiązania, ale także cieszą się zainteresowaniem na rynkach europejskich i pozostałych rynkach zagranicznych. Często dzieje się tak także przez (niestety) małą szansą na odniesienie sukcesu na rodzimym rynku.

Jak wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju medyczne start-upy zajmują trzecie miejsce pod względem liczebności w naszym kraju (po sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym oraz e-commerce). Wśród nich znajdują się spółki z obszaru telemedycyny, obszaru AI/machine learning (sztuczna inteligencja), urządzeń medycznych oraz obszaru danych medycznych. Spora liczba z nich, bo aż 70%, opracowuje te innowacje we współpracy ze szpitalami (dane pochodzą z raportu „Top Disruptors in Healthcare 2021”).

Najczęstszą formą finansowania innowacji w sektorze medycznym są środki własne. Według danych uzyskanych na podstawie przebadanych na rzecz raportu „Top Disruptors in Healthcare 2021”, 62% start-upów korzysta z tego sposobu pozyskiwania środków. Kolejną popularną formą finansowania są granty – z grantów unijnych korzysta 34% badanych, a z krajowych 31%. Mimo sukcesów i zainteresowaniem oferowanymi przez polskie start-upy produktami na zagranicznych rynkach, zaledwie 9% przebadanych przedsiębiorstw otrzymywało wsparcie finansowe od zagranicznych inwestorów.

„W Polsce dostęp do finansowania dla start-upów z branży healthcare wciąż nie jest wystraczający, natomiast to też się zmiania. Polskie fundusze coraz wyraźniej widzą potrzebę inwestowania w ten segment. Potwierdził to również przełomowy, 2021 rok, kiedy łączne inwestycje w tej branży były największe od lat” mówi Natalia Świrska-Załuska, Startup Program Manager CEE w OVHcloud w wypowiedzi dla serwisu Newseria.

Źródła:
https://info.newseria.pl/?show_news=919499725&t=c39392a89ce9841552a27cbe62f8e5b9
https://pfr.pl/slownik/slownik-startup.html
http://www.pfsz.org/wp-content/uploads/2021/06/Top-Disruptors-in-Healthcare.pdf

Zadzwoń. Napisz.


ul. Rynek 6 (pokój nr 4)

58-300, Wałbrzych


telefon: +48 530 828 511

mail: biuro@dp.org.pl


Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.


ul. Kwiatkowskiego 4

52-326 Wrocław


telefon: +48 608 555 058

mail: magdalena.stachera@dpin.pl