Rośnie polska aktywność innowacyjna

Opublikowane zostały wyniki już IV edycji badania „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw”, które prowadzone jest cyklicznie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wśród mikro, małych, średnich i dużych firm. Celem badania jest określenie stanu innowacyjności wśród polskich przedsiębiorstw oraz zmiennych, które na ten stan oddziałują. Od pierwszej edycji badania, która została przeprowadzona w 2020 roku, polskie firmy zdecydowanie przekonały się do podejmowania aktywności innowacyjnej.

W stronę innowacji

„Aż 79,6% firm działających w Polsce wprowadziło lub próbowało wdrożyć w 2021 r. przynajmniej jedną innowację. To ponad dwukrotny wzrost względem poprzedniej edycji badania, gdzie odsetek ten wyniósł 34,7%. W II odsłonie badania firm aktywnych innowacyjnie było 35,8%, zaś w I – 32,3%. Skutecznie innowacje wdrożyło 75,1% z firm poddanych badaniu, przy czym w minionych edycjach badania było to kolejno (idąc wstecz): 30,1%, 32,4% i 30,1%. Jedynie 5,6% firm można określić jako nieskutecznych innowatorów, czyli takich, którzy przerwali, zaniechali lub nie ukończyli realizowanego projektu innowacyjnego.” czytamy w artykule Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak możemy zauważyć między poprzednimi trzema a czwartą edycją badania, wartości procentowe mówiące o aktywności innowacyjnej polskich firm wzrosły dwukrotnie. Za przedstawionymi danymi stoją realne biznesy inwestujące swój czas i środki w rozwój innowacji. Co więcej jedynie 5,6% z nich nie doprowadziło swoich innowacyjnych projektów do końca. Biorąc pod uwagę, że 2021 rok wciąż upływał pod znakiem pandemii i związanymi z nią trudnościami jakich doświadczali przedsiębiorcy, liczba ta jest niewielka i świadczy o ogromnej determinacji i rosnących kompetencjach polskiego biznesu w obszarze wdrażania innowacji.

Zapraszamy do zapoznania się z całym badaniem „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw”, które dostępne jest na stronie PARP pod tym linkiem.

Źródło:
https://www.parp.gov.pl/component/content/article/83299:innowacje-jako-skuteczna-droga-rozwoju-polskich-biznesow-juz-4-na-5-firm-podejmuje-aktywnosc-innowacyjna?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_parp

Zadzwoń. Napisz.


ul. Szczawieńska 2

58-310 Szczawno-Zdrój


telefon: +48 74 64 80 534

mail: biuro@dp.org.pl


Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.


ul. Kwiatkowskiego 4

52-326 Wrocław


telefon: +48 608 555 058

mail: dorota.salo@dpin.pl