Roboty pracownikami przyszłości?

Często pytając najmłodszych o to jak wyobrażają sobie przyszłość słyszymy opisy futurystycznej wizji świata z rakietami kosmicznymi, latającymi samochodami czy robotami, które będą wyręczać nas w obowiązkach domowych. Wyobrażenia te, napędzane dziecięcą fantazją wydają nam się z reguły nierealistyczne i nieosiągalne, przynajmniej za naszego życia. W rzeczywistości jednak roboty są z nami już od lat, także w naszych domach. Samo jeżdżące odkurzacze, które odkurzają a niektóre nawet zmywają podłogę za nas czy inteligentne głośniki takie jak Echo firmy Amazon, które za pomocą inteligentnych komend głosowych są w stanie odpowiedzieć nam na każde pytanie lub zapisać listę zakupów to już codzienność, z której korzysta coraz więcej z nas. Jeszcze więcej takich przykładów można zaobserwować w przemyśle i biznesie.

Robotyka w innowacjach przemysłowych

Postęp innowacji związanych z wykorzystaniem robotów w przemyśle jest niezbędny dla rozwoju nowoczesnej gospodarki. Coraz głębsza automatyzacja procesów produkcyjnych w fabrykach może przerażać – obawy związane z eliminacją miejsc pracy z powodu szerszego wykorzystywania maszyn i robotów nie są nowym zjawiskiem. Mimo tego innowacje nie zwalniają.

Rozwój technologii takich jak sztuczna inteligencja (ang. artificial inteligence – AI) pozwala na ciągłe udoskonalanie robotów oraz przystosowywanie ich do kolejnych funkcji w przemyśle. Dzięki jej zastosowaniu łatwiej zapobiec awariom oraz błędom jakie mogłyby się pojawić przy ich pracy. Technologie takie jak AI Bin Picking czy AI Error Proofing zastosowane przez Fanuc, wykorzystują zarówno sztuczną inteligencję jaki i uczenie maszynowe, skracając czas nauczenia robota nowych funkcji.

„Ten algorytm zabezpieczenia przed błędami pozwala upewnić się, że proces produkcji przebiega zgodnie z planem. Zazwyczaj problemy, które mogą wystąpić podczas produkcji i skutkować wadami produktu, są znane. Działanie algorytmu polega na wykrywaniu braków już na początku produkcji całej serii i usuwaniu wad produkcyjnych jeszcze przed rozpoczęciem masowej produkcji, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty. AI Error Proofing zostało zaprojektowane w taki sposób, by porównywać wzorcowe obrazy z obrazami bieżącej produkcji. Algorytm, po wcześniejszym nauczeniu, jest w stanie przykładowo zweryfikować obecność lub brak przyspawanej nakrętki, rozróżniając obrazy produkowanego elementu z nakrętką i bez niej.” to opis możliwości jakie oferuje AI Error Proofing według strony automatykab2b.pl.

Czy roboty zastąpią tradycyjnych pracowników?

Innowacje w robotyce i ogólny postęp technologiczny, który wprowadza coraz więcej maszynowych rozwiązań w przemyśle to niezbędne narzędzia dla rozwoju gospodarki. Coraz bardziej wymagający rynek, wzrastająca konkurencyjność, a w ostatnim czasie także problemy z niedoborem pracowników na rynku – wszystkie te czynniki pobudzają inwestycje w roboty. Wraz z nimi rosną niepokoje wśród osób, które obawiają się zastąpienia swojego stanowiska pracy przez wielofunkcyjną maszynę.

Te obawy wydają się jednak przedwczesne. Owszem roboty i związane z nimi innowacyjne technologie rozwijają się w zawrotnym tempie, jednak podobnie jest w przypadku dziecięcych fantazji o przyszłości, minie jeszcze wiele lat nim odkrycia te zyskają ogólne zastosowanie gospodarce.

Inwestycje w tym kierunku to jednak wciąż ważny krok, nad którym powinni się zastanowić przedsiębiorcy chcący zapewnić swojej firmie owocną przyszłość. Wyrabianie odpowiednich kompetencji wśród swoich pracowników, szkolenia i kursy oraz zrównoważone wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań to zabezpieczenie przyszłości firmy na miarę wymagających czasów w jakich żyjemy.

Źródła:
https://automatykab2b.pl/raporty/50146-roboty-przemyslowe-raport-rynek/strona/2-innowacje-w-robotyce

Zadzwoń. Napisz.


ul. Rynek 6 (pokój nr 4)

58-300, Wałbrzych


telefon: +48 530 828 511

mail: biuro@dp.org.pl


Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.


ul. Kwiatkowskiego 4

52-326 Wrocław


telefon: +48 608 555 058

mail: magdalena.stachera@dpin.pl