Inkubatory przedsiębiorczości – czym są, jak i kiedy z nich korzystać?

Korzystanie z usług inkubatorów przedsiębiorczości może być bardzo pomocne w początkowych fazach rozwijania własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu nowy przedsiębiorca może skupić się na rozwijaniu produktu i bezpieczne przetestowanie naszego pomysłu na biznes w „kontrolowanych” warunkach i z profesjonalnym systemem wsparcia. Pozwala to także zaoszczędzić sobie stresu związanego np. z rejestrowaniem działalności w urzędach oraz prowadzeniem księgowości. Wiele inkubatorów przedsiębiorczości oferuje także przestrzenie biurowe, szkolenia, webinary czy inne formy wsparcia mogące pomóc w rozwijaniu swojej działalności.

Czym dokładnie są inkubatory przedsiębiorczości?


Inkubator przedsiębiorczości to podmiot, udostępniający różne usługi młodym i niedoświadczonym przedsiębiorcom, mając na celu ich wsparcie i rozwój podczas stawiania pierwszych kroków w biznesie. Inkubator przede wszystkim udostępnia nowemu przedsiębiorstwu podmiotowość prawną, przestrzeń biurową i obsługę księgową. Za świadczone usługi inkubatory pobierają miesięczny abonament, co pozwala im pokryć koszty działalności.

Inkubatory mogą działać jako prywatne przedsiębiorstwa czy fundacje, mogą także przynależeć do ośrodków akademickich takich jak uczelnie wyższe i wspierać działalności gospodarcze pracowników uczelni, doktorantów i studentów. Należy jednak pamiętać o odróżnieniu akademickich inkubatorów przedsiębiorczości podległych uczelniom wyższym i utworzonych na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym od Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, czyli fundacji prowadzącej siatkę inkubatorów w całym kraju. Minimalna różnica w zapisie i posługiwanie się skrótem AIP w obu przypadkach może być mylące, dlatego należy być ostrożnym i znać różnice między tymi organizacjami.

Kiedy skorzystać z usług inkubatora przedsiębiorczości?


Z usług inkubatora przedsiębiorczości mogą korzystać zarówno firmy o zarejestrowanej działalności gospodarczej jak i te, które jeszcze nie powstały i chcą wypróbować swój pomysł na biznes. Wyróżnić można dwie formy działania inkubatora z uwagi na status wspomaganego przedsiębiorstwa:
  • preinkubacja – etap działania inkubatora w którym nie powstała jeszcze spółka i przedsiębiorca korzysta z podmiotowości prawnej inkubatora. W przypadku gdy przedsiębiorca chce np. wystawić fakturę, faktura jest wystawiana przez inkubator, wraz z jego numerem NIP
  • inkubacja – w tym przypadku pomoc jest oferowana już po zarejestrowaniu działalności, ale jej zakres będzie podobny do pomocy która ma miejsce przy preinkubacji.
Usługi oferowane przez inkubator przedsiębiorczości to np.:
  • prowadzenie księgowości oraz rozliczanie faktur,
  • użyczenie osobowości prawnej (NIP, REGON),
  • nie trzeba opłacać składek ZUS,
  • przychody firmy trafiają na subkonto inkubatora, z którego można w pełni korzystać,
  • obsługa prawna przedsiębiorcy i doradztwo,
  • adres korespondencyjny i rejestracja spółki,
  • możliwość korzystania z przestrzeni biurowej,
  • niektóre inkubatory posiadają zniżki na produkty, usługi czy aplikacje przeznaczone dla przedsiębiorców,
  • darmowe szkolenia czy webinary.
Inkubatory mogą także wspierać rozwój innowacji w przedsiębiorstwie, np. poprzez oferowane szkolenia czy dostęp do informacji o aktualnych dofinansowaniach w tym zakresie, a nawet pomoc przy pisaniu wniosku przedsiębiorstwa o dofinansowanie.

Czy warto korzystać z usług inkubatora przedsiębiorczości?


Inkubatory przedsiębiorczości są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają pomysł na działalność gospodarczą i chcieliby spróbować swoich sił w biznesie, jednak przeraża ich ogrom formalności związanych z zakładaniem własnej firmy. Dzięki korzystaniu z usług inkubatora, młody przedsiębiorca dostaje szanse na „miękki” start w biznesie – może skupić się na prowadzeniu swojej firmy i rozwijaniu jej usług czy produktów nie martwiąc się jednocześnie o kwestie prawne czy związane z księgowością.

Szeroki wachlarz wsparcia i usług oferowanych przez inkubatory jest ciekawym rozwiązaniem i jeżeli mamy taką możliwość warto z niego skorzystać. Rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, wymagania klientów rosną, a ogrom obowiązków i spraw urzędowych może przerażać osoby niedoświadczone w prowadzeniu własnej działalności. Jeżeli jednak posiadają one dobry pomysł na biznes, który warto przetestować w prawdziwym życiu wsparcie inkubatora przedsiębiorczości może okazać się niezwykle cenne.

Źródła:
https://projektstartup.pl/czym-sie-zajmuje-inkubator-przedsiebiorczosci-co-to/
https://pep.pl/poradnik/inkubator-przedsiebiorczosci-co-to-takiego-kto-moze-skorzystac-z-inkubatora-przedsiebiorczosci/

Zadzwoń. Napisz.


ul. Rynek 6 (pokój nr 4)

58-300, Wałbrzych


telefon: +48 530 828 511

mail: biuro@dp.org.pl


Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.


ul. Kwiatkowskiego 4

52-326 Wrocław


telefon: +48 608 555 058

mail: magdalena.stachera@dpin.pl