Przejdź do portalu dolnoslaskieinnowacje.pl »

Okrągły Stół Innowacji – Spotkanie na biznesowym szczycie

autor: Dolnośląscy Pracodawcy

Pod koniec stycznia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zorganizowało wydarzenie, które przyciągnęło polityków i przedstawicieli z Europy Środkowej i Wschodniej. Okrągły Stół Innowacji był doskonałą okazją do dyskusji o potencjale gospodarki cyfrowej.

Przedstawiciele zagranicznych resortów

Wydarzenie organizowane w warszawskich Łazienkach przyciągnęło wiele znamienitych osobowości na co dzień zajmujących się innowacyjną gospodarką i technologią. Świat polskiej polityki reprezentował premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister przedsiębiorczości Tadeusz Kościński. W spotkaniu wzięli udział także politycy zagranicznych resortów – litewski minister gospodarki Virginijus Sinkevicius, czeski wiceminister przemysłu i handlu Petr Oźko, wiceminister innowacji i technologii Węgier ľd m Szigeti oraz rumuński sekretarz stanu w resorcie komunikacji i społeczeństwa informacyjnego Ionut-Valeriu Andrei.

Dyrektor Google z wizytą w Polsce

Jednym z ważniejszych gości biorących udział w Okrągłym Stole Innowacji był dyrektor zarządzający Google, Sundara Pichai. Sektor biznesowy reprezentowali także Gergana Passy z Digital Champion, Paulius Vertelka z Infobalt, Peter Arvay z Prezi.com., Anton Gauffin, Huuuge Games. Nie zabrakło oczywiście polskich przedstawicieli, m.in. laureata Super Wektora 2018 prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełło czy prezesa LOT Rafała Milczarskiego. Obecni byli także prezes PZU Paweł Surówka, Marcin Purta partner zarządzający z McKinsey PL, prezes eObuwie Marcin Grzymkowski, wiceprezes BGK Wojciech Hann, prezes Empik Ewa Szmidt-Belcarz i prezes Startup Poland Julia Szopa.

Potencjał młodych krajów

Większość państw reprezentowanych podczas Okrągłego Stołu Innowacji to kraje ze stosunkowo wysokim odsetkiem ludzi młodych, które podczas ostatnich kilku dekad przeszły transformację społeczno-gospodarczą. Dzięki takim doświadczeniom, kraje te są bardziej otwarte na innowacyjną kulturę start-upów podbijających globalny rynek. Jako przykłady takich działań wiceminister Kościński podaje chociażby polskie gry „Wiedźmin”, czeskie oprogramowanie antywirusowe czy węgierskie oprogramowanie do prezentacji.

PKB wzrośnie o 275 mld złotych

Optymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki przedstawia McKinsey, globalna firma doradztwa strategicznego i operacyjnego. Przypuszczalny rozwój ekonomiczny cyfryzacji może do 2025 roku przynieść polskiemu PKB wzrost aż o 275 miliardów złotych. W raporcie wyszczególnia się jednak, że pomimo szybkiego tempa rozwoju w ciągu ostatnich 30 lat polska gospodarka zaczyna zwalniać. By utrzymać wyniki na dotychczasowym poziomie (wzrost PKB o 123 proc. w latach 1996-2017) Polska powinna postawić na rozwój cyfryzacji. To pozwoliłoby zwiększyć możliwość konkurowania na rynku międzynarodowym.

Potrzeba zmiany strategii rozwoju

Jak zaznaczają analitycy McKinsey, Polska jest na etapie, na którym powinna ponownie spojrzeć na swoją strategię rozwoju i poszukać nowych impulsów do wzrostu gospodarczego. Jeśli tak się nie stanie krajowa gospodarka znacznie zwolni i zahamuje wzrost zamożności swoich obywateli. Według Marcina Purty, partnera zarządzającego McKisney w Polsce, nowym źródłem wzrostu ekonomicznego może być właśnie zwiększenie działań związanych z cyfryzacją. Takie posunięcie mogłoby przyspieszyć wzrost PKB nawet o 15 procent w ciągu kolejnych 7 lat.

Ambitny, ale całkiem realny plan

Innowacyjna gospodarka cyfrowa może być szansą dla Polski na dogonienie bardziej rozwiniętych na tym polu krajów. Nadal zauważalna jest różnica między słabiej rozwiniętą Polską a zaawansowanymi państwami z kręgu tzw. Cyfrowych Liderów (m.in. Finlandia, Dania, Irlandia czy Belgia). Nie jesteśmy jednak aż tak bardzo w tyle – niektóre krajowe sektory są bardziej zaawansowane niż sektory w innych państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Daje to nadzieję na poprawę sytuacji ekonomicznej Polski oraz awans do grona bardziej rozwiniętych gospodarek.

Tylko współpraca

Organizatorzy Okrągłego Stołu Innowacji podkreślają, że niezwykle istotna w doścignięciu cyfrowych potentatów z północnej części Europy będzie ścisła współpraca między krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Za wspólnymi działaniami przemawia kilka czynników, m.in. skala którą możemy osiągnąć razem, podobne wyzwania i punkty wyjścia. Dużą szansą zarówno dla Polski jak i Węgier, Rumunii, Litwy czy Czech jest możliwość czerpania z najlepszych, wspólnych doświadczeń.

 

Źródło: wgospodarce.pl

Zadzwoń. Napisz.


ul. Szczawieńska 2

58-310 Szczawno-Zdrój


telefon: +48 74 64 80 534

mail: biuro@dp.org.pl