Przejdź do portalu dolnoslaskieinnowacje.pl »

Innowacje w UE: Polska na czwartym miejscu… od końca

autor: Dolnośląscy Pracodawcy

Chociaż na arenie międzynarodowej Unia Europejska piastuje solidną pozycję pod względem wdrażania nowych technologii (przekroczyła już Stany Zjednoczone!), Polska w tym zestawieniu nadal pozostaje w tyle. Według raportu Komisji Europejskiej – European Innovation Scoreboard, nasz kraj zajmuje czwarte miejsce od końca, a za nami znajdują się takie kraje jak Chorwacja, Bułgaria i Rumunia.

Polska delikatnie w górę

Według rankingu, w latach 2011-2018 Polska zdobyła 61,1 punktów za innowacyjność. Oznacza to 8-procentowy wzrost, jednak w porównaniu z liderami zestawienia to ciągle bardzo niewiele. Eksperci są zgodni – jest nad czym pracować.

Kubeł zimnej wody

Mimo dążeń do budowania innowacyjnej gospodarki, raport KE pokazuje, że Polska jest raczej hamulcem Europy w rozwijaniu nowoczesnych technologii. European Innovation Scoreboard został opracowany tak, by monitorować realizację Strategii Lizbońskiej, a nasz kraj pod tym względem nie przyczynia się do wzrostów.

Raport bierze pod uwagę aż 26 wskaźników podzielonych na pięć kategorii. Są to m.in. edukacja, zasoby ludzkie, nakłady na działalność innowacyjną, ale także ilość patentów czy wartość sprzedaży nowych lub zmodernizowanych wyrobów.

Najtrudniejsza sytuacja w sektorze MŚP

Szczegóły rankingu pokazują, że najmniej innowacji podejmują firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Pod tym względem zajmujemy w Europie drugie miejsce od końca. Jaka jest przyczyna tego zjawiska? Drobni przedsiębiorcy albo nie wiedzą jak skutecznie inwestować w nowe technologie albo nie czują takiej potrzeby, a innowacje i wzmacnianie konkurencyjności nie jest ich głównym priorytetem.

Wrodzona kreatywność Polaków może pomóc

Warto wspomnieć, że najlepiej w rankingu oceniona została kategoria przyjaznego środowiska dla innowacji. Badanie wskazuje, że Polska jest krajem o wysokim potencjale. Świadczą o tym dobry dostęp do Internetu, a także wrodzona kreatywność oraz przedsiębiorczość Polaków. Czy na tej podstawie uda się zbudować bardziej innowacyjną gospodarkę? Na pewno warto próbować!

 

Źródło: Spidersweb.pl

Zadzwoń. Napisz.


ul. Szczawieńska 2

58-310 Szczawno-Zdrój


telefon: +48 74 64 80 534

mail: biuro@dp.org.pl